Video marketing to, jak sama nazwa wskazuje, marketing w formie video, czyli krótszych bądź dłuższych filmów pokazujących produkty, usługi, życie firmy czy budujących markę osobistą.
Popularność takich platform jak TikTok czy rosnące znaczenie rolek na Instagramie jasno pokazuje, że to właśnie w formacie video tkwi prawdziwa siła, a hasło „obraz wyraża więcej niż tysiąc słów” staje się współcześnie aktualniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Format, który zawiera obraz, dźwięk oraz ruch znacznie bardziej angażuje odbiorcę i przyciąga jego uwagę na dłużej, dlatego warto wprowadzić strategię video marketingową do swojej firmy.
Jak to zrobić prawidłowo? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie!
Rodzaje marketingu video
Video content może być szeroko wykorzystywany – od strony internetowej, poprzez media społecznościowe, aż po kampanie promocyjne. Jednak wykorzystanie filmów wideo w strategii marketingowej powinno być dobrze przemyślane, a kierunek narzuca cel, który chcesz za ich pomocą zrealizować.
Jakie zatem cele możesz realizować za pomocą materiałów wideo?
- Filmy edukacyjne – czyli tworzenie treści wideo o charakterze edukacyjnym, w tym tutoriale, filmy instruktażowe, case studies, kursy online czy poradniki.
- Filmy rozrywkowe – lekkie i przyjemne w odbiorze treści o charakterze rozrywkowym, które mogą czerpać pełnymi garściami z najważniejszych trendów (np. challenge w social mediach).
- Filmy sprzedażowe – materiały wideo to potężne narzędzie sprzedażowe, dzięki którym możesz lepiej dotrzeć do swojej grupy docelowej i przekonać ją do zakupu produktu lub skorzystania z danej usługi, a różne formy reklamy pozwalają Ci na atrakcyjną prezentację oferty.
- Storytelling – video marketing, w którym skupiasz się na opowiadaniu historii, co angażuje odbiorcę i buduje zaufanie.
Którą opcję wybrać? W różnych kanałach sprawdzają się różne rozwiązania, dlatego warto korzystać z nich wszystkich i dopasowywać je do danego medium.
Na przykład w serwisie LinkedIn, video powinno raczej budować profesjonalny wizerunek marki, z kolei na TikToku czy Instagramie królują krótkie filmy służące przyciągnięciu uwagi widza.
Kluczowe znaczenie ma więc dopasowanie swojej strategii marketingowej do grupy odbiorców, medium oraz celów, które chce się osiągnąć w dłuższej perspektywie.
Strategia video marketingu
Skuteczny marketing video to kwestia odpowiedniej strategii, dlatego też ten krok jest najważniejszy. Plan działania musi być przemyślany od „A” do „Z”, co jednak nie oznacza, że w późniejszym terminie nie można wprowadzać modyfikacji.
Wprost przeciwnie – trzymanie ręki na pulsie i analiza danych jest zawsze istotna, ale bez przygotowanej strategii nie będziesz wiedzieć, czy zmierzasz w dobrym kierunku.
Co więc powinna obejmować strategia video marketingu?
- Określ cel – zastanów się, co chcesz osiągnąć za pomocą video marketingu. Czy ma to być zwiększenie sprzedaży, pojawianie się w wynikach wyszukiwania na hasło w danej dziedzinie, dotarcie do nowych potencjalnych klientów, promocja produktów lub usług, a może budowanie świadomości marki.
- Określ grupę docelową – znajomość swojej grupy odbiorców to podstawa, bo dzięki temu dowiesz się nie tylko, jakie treści wideo konsumują oni najczęściej, ale również zrozumiesz lepiej ich wymagania oraz możliwości, a to pomoże Ci w produkcji wideo, które trafiają w ich potrzeby.
- Wybierz kanały komunikacji oraz format materiałów video – możliwości jest tutaj wiele, a Ty nie musisz się ograniczać tylko do jednej z opcji. Wprost przeciwnie, bo różnorodność pozwoli Ci poszerzać grupę zainteresowanych odbiorców i odpowiadać na różne wymagania. Pamiętaj jednak, aby dopasować kanał dystrybucji treści wideo oraz format filmów do danej platformy (np. rolki na Instagramie, reklamy video na Facebooku).
- Zadbaj o jakość publikowanych filmów wideo – dobra strategia to nie tylko sam obraz, ale również forma przekazu i dopracowanie techniczne, dlatego też pamiętaj o edycji wideo, aby nadać swoim produkcjom unikalnego charakteru (możesz wykorzystać m.in, profesjonalne programy, takie jak Adobe Premiere Pro czy Final Cut Pro). Warto również korzystać z efektów wizualnych, jednak nie mogą one przyćmić treści.
- Pamiętaj o optymalizacji SEO – mogłoby się wydawać, że optymalizacja SEO to domena treści blogowych i produktowych na stronie www, ale liczy się ona także w kanałach cyfrowych. Zadbaj zatem o odpowiednie tytuły, opisy oraz tagi, zwłaszcza na YouTube.
- Analizuj wyniki – obserwuj, co działa, a co wymaga poprawy; sprawdzaj, w którym momencie odbiorcy tracą zainteresowanie i nie bój się sięgać po ich opinie. Korzystaj z narzędzi, chociażby takich, jak YouTube Analytics, które dostarczą Ci wartościowych danych, i na ich podstawie udoskonalaj swoje treści.
Jak widać, przygotowanie dobrej strategii marketingowej wymaga odrobiny pracy i zaangażowania, a w późniejszym okresie analizowania wyników. Wiemy jednak z doświadczenia, że warto, ponieważ video marketing to jedno z najlepszych rozwiązań, które oferuje współczesny internet.
Wideo marketing w mediach społecznościowych
Video marketing to bez wątpienia domena mediów społecznościowych, ale każdy kanał rządzi się swoimi prawami, więc warto o tym pamiętać, tworząc swoją strategię. Oczywiście, granice mogą być płynne, a poszczególne filmy reklamowe czy promocyjne znajdą zastosowanie na różnych portalach społecznościowych, warto jednak znać podstawowe rozróżnienia.
Tutaj najlepiej działają relacje na żywo, czyli materiały LIVE, reklamy wideo w kampaniach promocyjnych oraz krótkie filmiki, które angażują odbiorcę.
Instagram i TikTok
Oba te portale kładą duży nacisk na krótkie i dynamiczne wideo, które mogą obejmować zarówno filmy promocyjne, recenzje produktów, tutoriale, jak i treści life-stylowe.
To idealne miejsce na bardziej merytoryczne treści, które zamiast emocjonalnego połączenia z odbiorcą, skupiają się na budowaniu wizerunku eksperta, więc sprawdzają się tutaj wywiady, szkolenia wideo online czy case studies.
YouTube
Najlepszy kanał na długie filmy, ale nie brakuję tam także miejsca na tzw. shorty, czyli krótkie wideo (do 180 sekund).
Najważniejsze jest dopasowanie formatu wideo do danej platformy – nie wrzucaj wszędzie tego samego filmu, chociaż możesz je wykorzystać w różnych celach. Przykład?
Długi wywiad na YouTube możesz podzielić na mniejsze części i opublikować na LinkedInie, a kilka najbardziej interesujących fragmentów przedstawić w formie „shortów” na pozostałych platformach.
Czy publikować treści wideo na stronach internetowych?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jak najbardziej tak, ale trzeba to zrobić z głową. Co to oznacza w praktyce?
Po pierwsze, optymalizację video. Zbyt duża liczba filmów może spowolnić stronę, ponieważ takie pliki ważą więcej.
Po drugie, dostosuj treść do przekazu na stronie www. Możesz zatem przedstawić kulisy pracy w Twojej firmie, zaprezentować ofertę czy pokazać case studies.
Video marketing na witrynie internetowej ma swoje niepodważalne zalety, ponieważ pozytywnie wpływa na pozycjonowanie – boty Google uwielbiają strony z wideo. Dodatkowo filmy mogą zwiększyć zaangażowanie odbiorcy i zatrzymać go na danej stronie trochę dłużej. I wreszcie ostatnia kwestia, czyli budowanie zaufania – obraz przemawia lepiej niż sam tekst, zwłaszcza gdy na filmie wypowiadają się ludzie.
Video marketing to zatem doskonałe narzędzie do rozbudowy swojej strony www, jednak jego prawdziwa siła tkwi w wykorzystaniu filmów na social mediach i to właśnie na nich warto się skupić w strategii.
Wideo marketing jako element większej strategii marketingowej
Większość marketerów mocno stawia na formy wideo, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę jego liczne zalety. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to element większej układanki, dlatego warto żonglować różnymi formami, które będą się nawzajem napędzać.
Wspomnieliśmy wyżej o tym, że materiały wideo na stronie www wspomogą pozycjonowanie strony, ale go nie zastąpią. Filmy produktowe mogą odsyłać do podstrony w sklepie internetowym, a transkrypcja wywiadu na YouTube może być jednym z wpisów blogowych i tym samym zasilać content marketing.
Takie podejście to bardziej kompleksowa strategia, w której wideo działa na wielu różnych poziomach.
Podsumowanie: jak za pomocą strategii wideo marketingowej rozwijać swoją firmę?
Video marketing to dziś nie jedna z dostępnych opcji, ale konieczność. Jeśli chcesz skutecznie docierać do klientów, świadomie budować swoją markę i zwiększać sprzedaż produktów lub usług, to dobrze przygotowana strategia video marketingowa może Ci w tym pomóc.
Ponadto użytkownicy wielu portali szukają właśnie contentu w formie video, więc jeśli chcesz wychodzić im naprzeciw, musisz dostarczać takich treści.
Chcesz wdrożyć video marketing w swojej firmie? Odezwij się – pomożemy Ci stworzyć skuteczną strategię i dopasować formaty do Twoich celów biznesowych.